در این قسمت از مقاله به سه مورد از مشکلاتی که ممکن است شبکه لایتنینگ با آن روبرو بشود، اشاره کرده ایم:

۱- مشکل کارمزد تراکنش‌های بیت کوین را کاملا حل نمی‌کند

معمولا از لایتنینگ به عنوان یک راه حل یاد می شود. راه حلی که می تواند مشکل افزایش هزینه انجام تراکنش ها در شبکه بیت کوین را رفع کند.

طرفداران و دنبال کنندگان این ارز دیجیتال می گویند که کارمزد تراکنش‌ها با کندی و شلوغی شبکه رابطه مستقیم دارد و زمانی کاهش پیدا می‌کند که تراکنش‌ها خارج از بلاک چین اصلی، انجام شوند.

اما شلوغی شبکه بیت کوین تنها یکی از چند عاملی است که در کارمزد تراکنش ها تاثیر دارند. علاوه بر این، کارمزد تراکنش های بیت کوین، به خودی خود مولفه بزرگی از هزینه های کلی در شبکه لایتنینگ است.

به بیان دقیق تر، هزینه های کلی در شبکه لایتنینگ به دو بخش تقسیم می شوند: بخش اول شامل هزینه هایی است که با کارمزد تراکنش های بیت کوین برابرند و به باز و بسته شدن کانال ارتباطی بین اشخاص تخصیص داده می شوند. علاوه بر آن، یک هزینه روتینگ جداگانه هم به انتقال پرداخت ها میان کانال ها تعلق می گیرد. در حال حاضر این هزینه دومی در حد صفر است، زیرا نود (node)های کمی از لایتنینگ استفاده می کنند. بنابر پیش بینی تادوس دریجا این هزینه برای یک مدت زمان طولانی پایین خواهند ماند، چرا که شبکه لایتنینگ کاملا مقیاس پذیر است.

با این حال به گفته او، احتمال افزایش کارمزدهای بیت کوین به دلایلی فراتر از حد شبکه لایتنینگ وجود دارد:

مممکن است کارمزدهای بیت کوین دوباره افزایش پیدا کند، و میزان اتخاذ شبکه لایتنینگ در میان تریدرها با کاهش روبرو شود.

او در ادامه گفته است:

این مشکل با رویکردی که در دیگر ارزهای دیجیتال برای افزایش کاربرد لحاظ شده، در تضاد است. برای نمونه،ارز دیجیتال دَش پلاگین های نرم افزاری رایگانی را در اختیار کاربرانش قرار می دهد. به گفته مدیر عامل این شرکت، ویژگی غیر انتقاعی مذکور برای تریدرهایی که از دش به عنوان یک روش پرداختی استفاده کنند، هزینه های ناشی از انجام این کار را جبران می کند.

۲- نودهایی که همواره آنلاین هستند، حساس‌ترند.

نودها (node) در شبکه لایتنینگ بیت کوین باید همیشه آنلاین باشند تا پرداخت ها را ارسال و دریافت کنند. ذخیره سازی سکه ها در فضای سرد، یکی از امن ترین روش های نگه داری ارز دیجیتال است. البته، استفاده از این روش در شبکه لایتنینگ امکان پذیر نیست. به گفته برخی از افراد، الزام حضور مداوم در شبکه، آنها را بیشتر در معرض هک و دزدی قرار می دهد.

در شبکه لایتنینگ آفلاین بودن هم مشکلات خاص خودش را دارد. دریجا می گوید ممکن است یکی از طرفین معامله در زمان نبود طرف مقابل خود کانال پرداختی را بسته و سرمایه را به جیب بزند. به این کار، بستن متقلبانه کانال پرداختی گفته می شود. البته برای بسته شدن هر کانال یک وقفه زمانی در نظر گرفته می شود، اگر فرد مقابل تا پایان آن بازه زمانی تعیین شده آنلاین نشود، کانال به طور خودکار بسته می شود.

موقعیت آفلاین می تواند شبکه را نیز از دسترس خارج کند. به گفته مدیر عامل دش بزرگترین مشکل شبکه لایتنینگ این است که سرمایه به طور فزاینده ای در میان چند نود خاص در شبکه متمرکز شده است. به بیان دقیق تر، در صورتی که یکی از نودهای شبکه لایتنینگ آفلاین بشود، سرمایه کاربران توقیف می شود. یک قطعی ساده در سرور، می تواند به طور قابل ملاحظه ای در سرتاسر شبکه اختلال ایجاد کرده، و باعث شود سرمایه کاربران برای مدت چند روز غیر قابل پرداخت یا به اصطلاح frozen باقی بماند.

۳- ممکن است نتواند مشکلات ناشی از تاثیرات شبکه بیت کوین را حل کند.

شبکه لایتنینگ به بیت کوین در انجام تراکنش های روزانه هم کمک می کند. بیت کوین می تواند در تراکنش های روزانه مورد استفاده قرار بگیرد. کاربران می توانند با شرکت ها یا افرادی که معمولا با آنها معامله می کنند، یک کانال پرداختی باز کنند. یعنی مثلا با صاحب خانه خود، یا فروشگاه اینترنتی محبوبشان یک کانال پرداختی ایجاد کرده و از طریق آن با استفاده از بیت کوین به معامله بپردازند.

اما هنوز برای تحقق این مساله، یک راه طولانی در پیش روی بیت کوین است. طی چند ماه اخیر حجم معاملات بیت کوین به دلیل افزایش حجم تراکنش ها بالا رفته و شاهد یک رشد قابل توجه بوده است. بدین ترتیب، تاثیر کلی شبکه لایتنینگ در کاهش کارمزدهای شبکه بیت کوین، احتمالا محدود است.

دکتر گریک هایلمن، اقتصاددان و بنیان گذار Mosaic (یک ارز دیجیتال برای ایجاد انگیزه در تحقیقات علمی) در این خصوص گفته است:

حتی اگر شبکه لایتنینگ سرعت انجام تراکنش ها را افزایش بدهد، باز هم یک سوال مطرح است: این شبکه در چه حد قابل استفاده است؟

او در ادامه می گوید:

نوسانات قیمتی بازار بیت کوین نسبت به دارایی های دیگر تقریبا بیشتر است، بنابرین احتمال آن کمتر است که مردم پول کرایه خانه شان را در قالب بیت کوین نگهداری کنند.

به گفته هایلمن، مشکل دیگر بیت کوین این است که در حال حاضر تنها عده کمی از افراد هستند که در قالب ارز دیجیتال حقوق می گیرند. افراد بیشتر به ارزهای دیجیتال به چشم یک نوع سرمایه گذاری نگاه می کنند تا پول رایج.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست